Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć - Newt Skamander J.K. Rowling

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
Tytuł oryginału: Fantastic Beasts and Where to Find Them 
Liczba stron: 152 
Data wydania: 15 marzec 2017 r. 

Nowe wydanie leksykonu towarzyszącego serii o Harrym Potterze z przedmową J.K. Rowling (występującej jako Newt Skamander),zawierające sześć nieznanych dotąd zwierząt!
Mistrzowskie dzieło Newta Skamandera, które bawi i uczy czarodziejów od pokoleń, już w momencie wydania trafiło na listę podręczników Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” są niezastąpionym wprowadzeniem do świata magicznych stworzeń.

Myślę, że jest to pozycja absolutnie obowiązkowa zarówno dla czarodziei jak i mugoli. Przecież każdy chciałby wiedzieć, czy właśnie to co cię ukąsiło, to żadlibąk i masz się czym martwić. Oczywiście, aż tak bardzo nie musisz do swojej głowy wtłaczać zmartwień tym magicznym zwierzęciem, w końcu następstwem ukąszenia jest lewitacja - chyba nie ma na co narzekać? Nie mogę jednak powiedzieć, że spotkanie z każdym z wymienionym w tym poradniku zwierzęciem, będzie równie bezpieczne. 


Bardzo dobrym pomysłem dla swoistego leksykonu jest ułożenie wszystkich zwierząt w alfabetycznym porządku. 
Druga pozycja wydana w Polsce przez wydawnictwo Media Rodzina w 2002 roku, jest ona większych rozmiarów i przede wszystkim każde zwierzę magiczne opatrzone jest rysunkiem, czasem można nawet stwierdzić, że mocno zarysowanym szkicem. jednak w wydaniu ilustrowanym zwierzęta są przedstawione alfabetycznie, zapewne na rozmieszczenie brytyjskie, chronologia jest zachowana z języka angielskiego. Tekst zarówno w jednej jak i drugiej pozycji jest taki sam. Zatem bardziej zilustrowane wydanie ma za zadanie nasycić człowieka jedynie wizualnie.

Wydanie wcześniejsze, posiada w środku mocno zarysowane ryciny i dla mnie ma to swój własny charakter, jedynie ogromnie szkoda, że nie ma rysunku przy każdym zwierzęciu, sądzę, że to zdecydowanie podniosłoby wartość artystyczną tej książeczki. Właśnie słowo książeczka ma tutaj ogromne zastosowanie - mało stron, mniejszy format i bez żadnych przeszkód można ją połknąć podczas jednego posiedzenia. 

Wiadomo, dla każdego miłośnika Harry'ego Pottera, jakiekolwiek nowe wydanie książki, dodatki zaznajamiające czytelnika z większą wiedzą, niż ta zawarta w siedmiu tomach serii, jest swoistym smaczkiem. Do tej serii zawsze będę podchodzić z wielką miłością, chyba nawet bezgraniczną, nie zwracając uwagi na jakiekolwiek mankamenty. 

Czy takie dodatki są dla czytelnika jedynie wyciąganiem jego kolejnych pieniędzy z kieszeni? Oczywiście w jakimś stopniu tak, gdyż prawdziwy fan nie odpuści sobie pozycji, która w jakiś sposób przybliża go do świata, który zaszczepił w nim miłość do książek. Nawet jeżeli takie książki miałyby być przeczytane jeden raz i odłożone na półkę. Na półce na pewno nadal będą zacnie wyglądać.